اولین باشگاه خنده جهان

در سال 1995 دکتر مادان کاتریا، پزشک هندی، مشغول نوشتن مقاله ای تحت عنوان »خنده بهترین پزشک است «بود.   وی در حین نوشتن این مقاله با پژوهش های متعددی درباره خنده مواجه شد و تحت تأثیر قرار گرفت و تصمیم گرفت این یافته ها را در خود و اطرافیان آزمایش کند. لذا صبح سیزدهم مارس همان سال به نزدیکترین پارک منزلشان رفت و از افرادی که برای ورزش صبحگاهی به پارک آمده بودند، دعوت به اجرای خنده گروهی کرد و فقط چهار نفر دعوت او را پذیرفتند و اولین باشگاه خنده جهانی با پنج نفر شکل گرفت. ابتدا افراد به صورت دایره وار کنار هم می ایستادند و یک نفر در وسط قرار می گرفت و به تعریف جوک، ماجراهای خنده دار و طنز می پرداخت و حاضرین بیست دقیقه با هم می خندیدند و یک روز پرنشاط و شاداب را شروع می کردند. به زودی جوک ها و ماجراهای  خنده دار به پایان رسید و باشگاه خنده در معرض تعطیلی قرار گرفت اما چون کاتریا به کار خود ایمان داشت به فکر ابداع روشی افتاد تا افراد بتوانند بدون استفاده از گفتار بخندند، لذا وی تکنیک های یوگای خنده را ابداع کرد. یوگای خنده مشتمل بر سه گروه تکنیک یا حرکت تمرینی به شرح ذیل می باشد :

الف- تکنیکهای یوگای خنده:

این تکنیکها از حرکتهای متنوع یوگا گرفته شده اند که برای سلامتی بسیار مفیدند. از جمله می توان به خنده از ته دل، خنده با دهان بسته، خنده تدریجی و ...اشاره کرد.

ب- تکنیکهای خنده های نشاط بخش:

هدف این تکنیکها افزایش نشاط و شادابی اعضاست تا بتوانند احساس خودداری و کمرویی را کاهش دهند، برخی از تکنیکهای خنده های نشاط بخش عبارتند از: خنده یک متری، خنده بگو مگو، خنده گفتگوی تلفنی، خنده کمرویی و ... .

ج- تکنیک های خنده ارزشی:

این تکنیکها به گونه ای طراحی شد ه اند تا به وضعیتهایی که در حین خندیدن ایجاد
می
شود معنایی ویژه ببخشند و ارزش هایشان را در ضمیر ناخودآگاه ما ثبت کنند تا بتوانیم زندگی روزمره خود را به گونه ای مثبت تر سپری کنیم.  برخی از خنده های ارزشی عبارتند از: خنده سلام و احوالپرسی، خنده احترام و قدردانی، خنده پوزش خواهی و بخشش، خنده دست دادن، خنده در آغوش گرفتن و ... .

 

باشگاه خنده به سرعت مورد پذیرش و استقبال جهانی قرار گرفت و اکنون بیش از شش هزار باشگاه خنده در شصت کشور جهان فعال بوده و هر روز تعداد آنها در حال افزایش است.

مردم در سر تا سر جهان در باشگاه های خنده به طور منظم گرد هم می آیند و با هم
 می خندند و از آثار مثبت آن بهره مند می شوند.  خندیدن در جمع اولاً راحتتر و لذت بخش تر است، ثانیاً با هم خندیدن ارتباط و پیوندی عمیق بین اعضا بوجود می آورد و موجب اجتماعی شدن فرد می شود. کسانی که دارای روابط ضعیف اجتماعی هستند، کمرو و خجالتی بوده و دارای اعتماد به نفس پایینی هستند. شرکت در باشگاه خنده سبب افزایش اعتماد به نفس و اجتماعی شدن تدریجی آنها می شود.

در باشگاه خنده، خنده ها ابتدا ساختگی و مصنوعی است اما به سرعت تبدیل به خنده واقعی می شود. براساس یافته های دانش N.L.P )برنامه ریزی عصبی کلامی(، مغز توانایی تشخیص خنده ساختگی و خنده طبیعی را نداشته و در هر دو صورت اقدام به ترشح هورمو نهای ضداسترس و شادی بخش میکند. وقتی می خندیم پرده دیافراگم و ماهیچه های شکم به حرکت درمی آیند و موجب تحریک اعصاب پاراسمپاتیک می شود. اعصاب پاراسمپاتیک ضد اعصاب سمپاتیک می باشد-  که هورمون های استرس زا در بدن ترشح کرده و بر روحیه یاس و ناامیدی می افزاید و استرس را تشدید می کند.

در حالت عادی وقتی ما نفس می کشیم، حدود 25 درصد فضای شش ها درگیر می شود و هفتاد و پنج درصد هوای مرده همچنان در شش ها باقی می ماند، اما به هنگام خنده شدید وتنفس عمیق بیشتر هوای مرده از شش ها خارج شده و هوای تازه و  پر از اکسیژن وارد شش ودرنتیجه جریان گردش خون می شود که برای سوخت و ساز بدن ضروری است. خنده به دلایل فوق موجب تقویت دستگاه ایمنی بدن شده و از ابتلا به انواع بیماری ها پیشگیری کرده و بر سرعت بهبودی بیماری ها می افزاید.

خنده همچنین روحیه بازیگوشی کودکانه ایجاد می کند و قدرت یادگیری و حافظه فرد را افزایش می دهد. اگر خندیدن را نوعی ورزش به حساب آوریم، کمترین تاثیر آن تقویت عضله های چهره ماست. برای تقویت عضله های بدن انواع ورزش ها وجود دارد، اما کمترین ورزشی می توان یافت که عضله های صورت را درگیر سازد.

خنده های ارادی در باشگاه خنده موجب تقویت عضله های چهره شده و از چین و چروک زودهنگام جلوگیری کرده و چهره را شاداب و با طراوت می کند.

هرچه زمان  میگذرد نهضت جهانی خنده قدرتمندتر می شود و هر روز دلایل علمی جدید در تایید خنده درمانی و یوگای خنده کشف می شود.

به امید روزی که بتوانیم همه با هم راحت و بی دلیل بخندیم.

   + Laughter Yoga - ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ بهمن ۱۳۸٩